Skip to content

“Sanat Her Yerdedir”

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde açılan tiyatro sahnesi Kaktüs Sahne, sanat kurumlarının şehrin birkaç semtinde yoğunlaştığı bu dönemde Beylikdüzü halkı için önemli bir merkez olma yolunda ilerliyor. “Beton yığınları arasına masal tohumları ekerek sanat mücadelesini sürdürme” amacı ile yolan çıkan ekip, kendilerini insanın olduğu her yerde sanat icra edenler olarak niteliyor. Zor şartlarda hayatta kalmayı başaran kaktüsü özellikle seçtiklerini belirten ekip, tiyatronun da aynı kaktüs gibi güçlükler içinde yaşamını sürdürmeyi başardığını ve dokunmasını bilmeyene battığını söylüyor.

Beylikdüzü’nün repertuar tiyatrosu

İstanbul’un uzak bölgelerinde bulunan insanlara hizmet sunma hedefini benimseyen Kaktüs Sahne, yoğun çalışma programı sayesinde ilerleyen dönemde Beylikdüzü’nün repertuar tiyatrosu olacaklarını öngörüyor. Kaktüs Sahne haftada iki tiyatro oyunu, iki çocuk oyunu, bir doğaçlama gösteri, bir açık sahne etkinliği ve radyo tiyatrosu dinletisi ile sanatseverler ile buluşuyor.

Kaktüs Sahne, sanat üretirken sanatçı yetiştirmekten de geri kalmıyor. Kurum çatısı altında gerçekleştirilen atölye ve eğitimlerde birçok yaş grubundan insana hizmet sunuluyor. Çocuklar için yaratıcı drama atölyesi ve masal terapisi etkinliklerinin bulunduğu sahnede yetişkinler için de temel oyunculuk eğitimi, pandomim-beden dili eğitimi, ses-nefes-diksiyon eğitimi, kukla yapım-oynatım-seslendirme eğitimi gibi fırsatlar bulunuyor.

Yunus Emre oyunu seyirci ile buluştu

Türk dilini tüm sadelik ve güzelliğiyle ortaya koyarak Türk halk şairlerinin tartışmasız öncüsü olan Yunus Emre’nin hayatının anlatıldığı ‘Yunus Emre Aşk-ı Revan’ oyunu, geçtiğimiz hafta Kaktüs Sahne’de seyirci ile buluştu. Ölümünün 700. yılında UNESCO’nun 2021 yılını bütün dünyada “Yunus Emre Yılı” ilan etmesinin ardından tüm dikkatleri üzerine çeken oyunun Beylikdüzü’ndeki ilk gösterimi 30 Ekim Cumartesi günü gerçekleşti.

Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla 2020-2021 sezonunda, Pikola Sahnesi’nde prömiyerini yapan oyun, pandemi sürecinin sıkıntılarını unutturup soluk kesen bir performansla seyircisini Yunus’un aşk yolculuğuna tanık ediyor.

Ortadirek Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Osman Genç’in yazıp yönettiği Yunus Emre Aşk-ı Revan oyununda, başarılı tiyatrocu Batuhan Öztürk, Yunus Emre rolüne hayat veriyor. Koreograflığını Onur Gülin’in yaptığı; Derya Atasoy, Tuluat Genç, Doğukan Çevik, Büşra Tanrıverdi ve Aslı Çevik ekibinin danslarıyla renklendirdiği oyun; erbane, davul, cura, ağız kopuzu ve ney performansıyla izleyenlere müzik ve eğlenceye doyuran bir gece yaşatıyor. Bu atmosferde dekor tasarımını da hazırlayan Osman Genç’e kostüm tasarımında Tülin Aktaş eşlik ediyor. Işık tasarımında ise Ali Geygeloğlu yer alıyor.

Komedi prömiyeri 5 Kasım’da Kaktüs Sahne’de

Kaktüs Sahne Genel Sanat Yönetmeni Batuhan Öztürk’ün yazıp yönettiği ve Kevser Coşkun’la birlikte rol aldığı, iki perdelik komedi oyunu “Cenin Hayatı” 5 Kasım Cuma günü saat 20.30’da prömiyerini gerçekleştiriyor.

Anne karnında önce kendilerini, sonra etrafını tanımaya çalışan iki kardeşin hikâyesinin anlatıldığı oyunda aynı zamanda savaşın bir oyuna dönüşmesi, kadınların toplumdaki yeri ve kadın erkek ilişkileri de mizahi bir dille sorgulanıyor. Müzik ve danslarıyla da seyircinin yüzünden tebessümü eksik etmeyecek olan oyun, Kaktüs Sahne seyircisi karşısına çıkmaya hazır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.