Skip to content

ARMATÜR Derneği, Yeni Dönemde Çetin Tecdelioğlu Başkanlığını Destekliyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

28 Nisan’da Türkiye İhracatçıları Meclisi (TİM) binasında gerçekleşecek seçimle yeni yönetimini belirleyecek olan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) yönetim üyeleri, yeni dönemde başkanlık görevini üstlenmek adına aday olan İDDMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği (HISİAD) Başkanı Çetin Tecdelioğlu ile bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundular.

18 Mart tarihinde Tüyap Palas Otel’de düzenlenen kahvaltılı toplantı organizasyonu, birlikten doğacak kuvvetin zafer kazandıracağına atıfta bulunmak adına, özellikle Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde gerçekleştirildi. Etkinliğe, Gazeteci Metehan Demir de konuşmacı olarak katıldı.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve HISİAD Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Nisan ayındaki İDDMİB seçimlerinde başkan adayı olduğunu açıklamıştı. Tecdelioğlu, yeni dönemde başkanlık görevine seçilmesi durumunda getireceği yenilikler, uygulanması planlanan projeler ve faaliyetler hakkında detaylı bir sunum yaptı.

gokhan-turhan-armatur-dernegi-ayhan-sensoy
(Soldan Sağa) Ahmet Güzel - Ayhan Şensoy - Metehan Demir - Gökhan Turhan - Adem Tekneci

Armatür ve Kalıp Gibi Katma Değeri Yüksek Bazı Sektörlerin İDDMİB’de Karşılığı Yok!

Yeni dönemde yeni bir sinerji ve üreten, gelişime açık, enerjik bir ekip ile yola devam etmek istediklerini belirten Çetin Tecdelioğlu, pandemi sonrası hem dünyada hem de Türkiye’de hiçbir şeyin aynı kalmadığını hatırlatarak yeni nesle uygun çalışma modelleri üretmenin zamanının geldiğini ifade etti. Tecdelioğlu, adaylığını açıkladıktan sonraki 5 ay boyunca, mevcut yönetim ekibi ve Armatür Derneği üyelerinin desteği ile çalışmaların başarılı şekilde yürütüldüğünü aktardı.


‘Değişim, gelişimin başlangıcıdır’ felsefesiyle yeni nesil bir ihracat sistemi geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Çetin Tecdelioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“İhracat sektörü genel olarak yapı, hırdavat, alüminyum, bakır, metal ve ambalaj sektörleri ile benimsenmişti. Bugüne dek adı pek geçmeyen ancak hem birim maliyette hem de katma değer anlamında ülkemize büyük faydası olan sektörleri de yeni dönemde çatımızın altında toplayacağız. Bunlardan biri olan mobilya aksesuarları sektörünün İhracatçılar Birliği’nde karşılığı yok ama bizimle birlikte olacak.

Mobilya aksesuarları sektörünün komitesini kurup bu sektörde çıtayı nasıl yukarı çıkarabileceğimize odaklanarak çalışacağız. Diğeri ise çok önemli ve katma değeri bir hayli yüksek olan armatür sektörüdür. Maalesef ki bugüne kadar temsil fırsatı verilmeyen armatür sektörü, bugüne kadar demir-demir dışının, ısıtma-soğutma-havalandırma başlığının veya makine sektörünün içinde kaybolmuştu. Diğer sektörlerden biri de kalıp, kalıp olmadan üretim olabilmesi mümkün değildir. Ne plastik ne alüminyum ne bakır ne döküm ne de paslanmaz üretimi olabilir. Kalıp sektörü de bugüne kadar İDDMİB’de temsil edilmemiş hatta kalıp sektörünün adı bile geçmemiştir. Yeni dönemde bu sektörlerin İhracatçılar Birliği’nde temsil edilebilmesi için çalışıyor olacağız.”

ARMATÜR Derneği, Yeni Dönemde Çetin Tecdelioğlu Başkanlığını Destekliyor

cetin-tecdelioglu-gokhan-turhan-armatur-dernegi

“Üretimde ve ihracatta daha fazlasını istiyoruz” mottosu ile yola çıkan ARMATÜR Derneği, Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan öncülüğünde İstanbul Demir ve Demir Dışı İhracatçıları Birliği (İDDMİB) yeni dönem yönetim kurulu aday listesinde armatür sektörünü temsil ediyor. Ticaret Odasında bugüne dek kendi sektöründe birlik temsili olmayan armatür üreticileri ise kendilerine tanınması gereken bu hakkın savunucusu olan HISİAD Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu’nu yeni dönem başkanlık görevi için destekliyorlar.

Armatür Sektörü Temsilcileri Ticaret Odasında Söz Hakkı İstiyor

ARMATÜR Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan, etkinliğin ardından sorularımızı yanıtlayarak derneğin kurulma amaçlarından ve sektör temsilcisi bir kurum olarak hedeflerinden bahsetti. Türkiye’de 4 milyar dolarlık hacme sahip olan armatür sektörünün bugüne kadar hiçbir Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde temsil edilmediğinin ve bu sebeple de sektörün dünyaya açılmasının zorlaştığının altını çizen Gökhan Turhan;

armatur-dernegi-gokhan-turhan-iddmib

“Armatür ve vana sanayisinde boy gösteren firmalarımızla ortak bir çatı altında toplanarak sektör vizyonunun gelişmesine katkı sağlamak amacıyla Armatür Derneği’ni kurduk.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde armatür sektörü birliğini oluşturarak tarihte bir ilki gerçekleştirebilmek adına önemli bir yola çıktık. Şimdiye kadar hiçbir TİM’de temsil edilemeyen sektörümüz için birlik oluşturmayı amaçlıyoruz. 28 Nisan’da gerçekleşecek seçimi kazanırsak, Çetin Tecdelioğlu başkanlığında şekillenecek yeni oluşumla beraber sektörümüzü demir-demir dışı ihracat birliği dışında temsil edebilmek için bir şansımız olacağına inanıyoruz. Armatür sektörü olarak Türkiye’de yaklaşık 4 milyar dolarlık bir hacme sahibiz ancak dünyada 350 milyar dolarlık bir sektör büyüklüğü var. ARMATÜR Derneği olarak ilk hedefimiz dünyaya açılarak önümüzdeki 5 yıl içerisinde ihracatı arttırmak ve ülkemize fayda sağlayacak milyar dolarlık şirketler haline gelebilmektir. Bu milyar dolarlık pastadan payımıza düşeni alabilmek için ise 10’un üzerinde büyük sektöre çatı konumunda olan İDDMİB’de temsil edilebilmemiz gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Ayhan Şensoy: “ARMATÜR Derneği’nin Sektörümüze Fuar ve Eğitim Gibi Birçok Artısı Olacak”

ARMATÜR Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Şensoy ise etkinlikte yaptığı konuşmada yeni dönemde Çetin Tecdelioğlu başkanlığında yol almanın başta armatür sektörü olmak üzere ihracat sektöründe birçok firmaya katkı sağlayacağını belirtti. Ayhan Şensoy sözlerine şöyle devam etti:

“Armatür sektörü bundan önceki ihracatçılar meclislerinde tanınmıyordu. Doğalgaz, armatür ve sıhhi tesisat gibi alanlarda üretim yapan firmaların bugüne kadar resmi hiçbir platformda temsilcileri olmadı. ARMATÜR Derneği’ni kurma sebeplerimizden en önemlisi Ticaret Odası Türkiye İhracatçılar Birliği altında armatür sektörü olarak yer almaktır. Çetin Tecdelioğlu başkanlığında bu hedefimize ulaşacağımıza dair inancımız tamdır.

ARMATÜR Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Şensoy – Güzel Metal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güzel

İDDMİB’de temsil edilmenin armatür sektöründe faaliyet gösteren şirketlere katkılarından söz edecek olursak; şimdiye kadar katılmadıkları birçok fuara katılabilme gücünü elde edecekler, sektör bilgilendirme ve eğitim organizasyonları düzenleme imkanlarına sahip olacaklar. Hırdavat, alüminyum ve bakır gibi sektörlere ait dernekler bulunduğundan eğitim faaliyetleri düzenleyebiliyorlardı. Bizim de artık sesimizi duyurabileceğimiz bir sektörel çatımız oluştu. Devletin sanayicilere sunduğu imkanlardan biz de sektör olarak derneğimiz sayesinde istifade edeceğiz.

ARMATÜR Derneği’ni desteklemek adına organizasyona katılım sağlayan Güzel Metal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güzel, pirinç hammadde üreten ve Avrupa ülkelerine ihracat yapan bir firmanın yetkilisi olarak yeni dönemde armatür sektörüne hak ettikleri büyüme alanının açılması ve İDDMİB çatısı altında bağımsız söz hakkına sahip sektörlerden biri olması gerektiğinin altını çizdi. Armatür sektörünün büyümesinin hammadde üreticilerine de büyük katkısı olacağından bahseden Ahmet Güzel:

“Armatür sektörü de tedarikçi konumunda olması sebebiyle sektör olarak hırdavat sektörüne benzer. Armatür sektörü ile iç içeyiz, birlikte hareket ediyoruz, daha da geliştirerek devam edeceğiz. ARMATÜR Derneği ne kadar gelişirse hırdavat sektörü olarak bizim pazarımız da o denli genişleyecektir. Sektörün gelişmesi ve büyümesi, hammadde üreticisi olarak bize de katkı sağlayacaktır.” dedi

Rusya-Ukrayna Krizi Türkiye Ekonomisi İçin Fırsat Olabilir


Etkinliğe onur konuğu olarak davet edilen Gazeteci Metehan Demir ise Türkiye ekonomisini genel perspektiften değerlendirdiği konuşmasında Rusya-Ukrayna’nın Türk ticaretine etkisini yorumladı. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın sonuçlarının orta ve uzun vadede Türkiye’ye avantaj sağlayacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Çetin TECDELİOĞLU Yönetim Ekibini Oluşturdu

Çetin Tecdelioğlu’nun oluşturduğu yönetimde; Yelken Kalıp Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yelken, Güvenal Kalıp Genel Müdürü Bora Tarakçıoğlu, Kayalar Bakır Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Kaya, Özkan Kapı Yönetim Kurulu Başkanı Ferruh Özkan, Kayalar Endüstriyel Mutfak Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fikret Kaya, ARMATÜR Derneği Başkanı ve TURAŞ Gaz Armatürleri Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan, Almesan Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Öncel, Akpa Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Çalışkan, EVSİD Başkanı ve OMS Paslanmaz Mutfak Araçları Yönetim Kurulu Üyesi Talha Özger ve Sistem Alüminyum Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Yerekaban yer alıyor.

Çetin TECDELİOĞLU Kimdir?

1971 yılında Malatya’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra, Kabataş Erkek Lisesi’nden 1987 yılında mezun oldu. 45 yıldır İstanbul’da ikamet etmektedir. Sanayicilik geçmişi 140 yıl öncesine dayanan bir ailenin üyesi olan Çetin Tecdelioğlu, Osmanlı Devleti zamanında yapılan Hicaz demiryolu hattının demir ustası olan Hacı Abdullah Usta’nın torunudur. Temelleri 1987 yılında atılan ve halihazırda 18 şirketi bünyesinde barındıran, yaklaşık 2000 çalışanı olan Tecde Group’da pazarlama ve satış bölümleri de dahil birçok farklı alanda görev alan Tecdelioğlu, Civtec Cıvata’da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor. Üç çocuk babası olan Çetin Tecdelioğlu’nun görev aldığı bazı kurum ve kuruluşlar şu şekilde; İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyesi, Türkiye İhracatçıları Meclisi (TİM) Meclis Üyeliği, Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği (HISİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı, İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkan Vekilliği, Malatya İşadamları Derneği (MİAD) Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği, Tecde Group Yönetim Kurulu Üyeliği, Boğaziçi Holding Yönetim Kurulu Üyeliği, Civtec Cıvata Yönetim Kurulu Başkanlığı.

HABER: Meltem Suzan ZEKİ
FOTOĞRAF: Şeyma DEMİRBAY

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.